* Vítejte všichni fanatici a uctívači Stargate! A všichni blázni do Jacka a fandové páru Jack a Sam :DD a vítejte i vy ostatní :D *

Re

22. června 2007 v 14:49 | Nelien |  Něco z mytologie
Achoj!
Dnes jsem se vrátila z třídeního školního výletu, proto jsem tu tak dlouho nebyla :)) A hned vám sem přidávám dalšího egyptského boha. A jednoho z nejznámějších! Re byl prvním Goa´uldem, kterého jsem v Bráně viděli. A to sice, jak všichni vědí, ve Hvězdné bráně- filmu. Tak tady je něco o Re jako o egyptském bohu slunce :)

Byl bůh slunce a samo slunce, "Pán nebe", "Stvořitel a vládce světa".
Od nejstarších egyptských dob byl jedním z nejvyšších egyptských bohů, což odpovídá významu slunce pro život na zemi, a těšil se úctě v celém Egyptě. Přitom nebyl jediným bohem slunce; Egypťané měli nejen mnoho bohů, ale i mnoho bohů se stejnými funkcemi, což platilo i v jeho případě. Přesto se pokládal za primárního boha slunce, neboť byl sluncem svou podstatou; slunce bylo podle egyptských představ jeho tělem, jeho jméno znamenalo v egyptštině "slunce". Jako bůh mohl mít ovšem i jiné podoby než slunce, jež považovali Egypťané za kouli nebo kotouč zářící na obloze, a těchto podob mu dopřála jejich fantazie hodně, z hymnů k jeho poctě, vytesaných v hrobkách panovníků 18. a 19. dynastie v Údolí králů, jich známe celkem sedmdesát pět. Ve všech těchto podobách byl také uctíván a zobrazován. Téměř ve všech vystupoval též jako hrdina různých mýtů a legend.
Zrod kultu boha Re je zahalen v temnu egyptského pravěku; stejně nejasný je i vznik a vývoj jeho funkcí. V historické době byl pokládán za boha (nebo spíš za jednoho z bohů), který stvořil svět a který řídí svět jako jeho nebeský vládce. Racionálně to lze odvodit z poznání, že slunce je základní podmínkou života, jeho vzniku a existence, že veškerý život neustále ovlivňuje.
Reových vyobrazení se dochovalo velmi mnoho, avšak vesměs na reliéfech a malbách; není mezi nimi ani jediná velká socha. Má na nich všechny možné podoby, jež se mu připisovaly. Některé jsou tak neobvyklé, že bez vysvětlujícího textu by ho nepoznali ani odborníci. Nejčastěji se s ním můžeme setkat v podobě muže se sokolí hlavou, na které má místo koruny sluneční kotouč, lemovaný posvátnou kobrou. Hojné jsou zejména výjevy z jeho plavby na "sluneční lodi", kde stojí nebo sedí ve společnosti doprovodních bohů. Na scénách ze záhrobí bývá zobrazován obvykle s Usirem, jak přijímá hold zemřelého. Často jeho osobu symbolizuje pouze "Reovo oko". Symbol slunce, tj. kroužek s tečkou uvnitř, je též hieroglifickým znakem jeho jména (a dodnes značkou Slunce v astronomii).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lekorka Lekorka | 23. června 2007 v 22:20 | Reagovat

To jo. Re byl v tom filmu docela dobrý, ale ne zas tak. Stejně ho nakonec SG zlikvidovala:D Ale škoda, že v tom filmu nehráli ti herci, co hrajou teďka v tom seriálu. Až na Mitchele, místo něj by tam musel být Jack a místo tam toho generála Hammond:D Ale jinak z egyptských bohů ho mám ráda:o)

2 mishulinda mishulinda | 25. června 2007 v 8:21 | Reagovat

Egyptská mytologie je vážně úžasná a pěkně tajemná. Pokud vim, bůh Re je jeden z nejdůležitějších, ne??chtělo by to i nějaký obrázky ale i bez nich to je dobrý!!, M

3 Neli Neli | 25. června 2007 v 16:49 | Reagovat

jj mě egyptologie taky děsně zajímá :)) až děsivá... Re je můj oblíbený bůh, ale ne Goa´uld. Ten je asi Anúbis nebo Baal ;D

Leki, jn škoda, že ve filmu nehráli naši sgbroučci :D ale ted jak se natáčejí ty dva filmy, tak tam už hrát budou, tak si je užijem ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama